Return to homepage
Français
English
Deutsch
Español
Italiano
You are here > Homepage > The members

The members

Return to homepagePrint this pageMake this page a PDF documentAdd to bookmarks Reduce fontIncrease font
Membres du Conseil constitutionnel - octobre 2015

Laurent FABIUS, appointed by the President of the Republic in February 2016
appointed President by the President of the Republic on the 19th of February 2016.

Valéry GISCARD D'ESTAING, ex officio member *


Michel CHARASSE, appointed by the President of the Republic in February 2010
Claire BAZY MALAURIE, appointed by the President of the National Assembly in août 2010
Nicole MAESTRACCI, appointed by the President of the Republic in February 2013
Nicole BELLOUBET, appointed by the President of the Senate in February 2013
Lionel JOSPIN, appointed by the President of the National Assembly in December 2014
Jean-Jacques HYEST, appointed by the President of the Senate in Octobre 2015
Michel PINAULT, appointed by the President of the Senate in February 2016
Corinne LUQUIENS, appointed by the President of the National Assembly in February 2016


* Out of the former Presidents of the Republic, who are automatically members of the Constitutional Council, only Valéry Giscard d'Estaing currently sits on the Constitutional Council.
Jacques Chirac and Nicolas Sarkozy have no longer sat on it since March 2011 and January 2013 respectively.

- Picture of the members and the table map (in french)
- Comprehensive list since 1959 (in french)
- Former members (since 2001)